Horácko - ekologický mikroregion
Senioři Facebook YouTube
Facebook
rozšířené vyhledávání

Realizované projekty

Zámek v Budišově jinak

Budišovský zámek jinak

Poslední srpnová sobota patřila již tradiční akci městyse Budišov na nádvoří a v parku budišovského zámku, (Hlavními sponzory byly Nadace ČEZ, Ekologický mikroregion Horácko a firma Quantum. K dalším sponzorům je nutné počítat i některé organizátory a spolupořadatele jednotlivých akcí.)
Na nádvoří se v sobotu 26. srpna 2017 objevily stánky s bižuterií, cukrovím, perníky (které si mohly děti i samy nazdobit), bylo možné si zakoupit různé nápoje i klobásy, děti si mohly nechat namalovat tváře.
Od 15. hodiny vše začalo, tradiční projev starosty byl tradičně stručný – a pak již se návštěvníci za volný peníz mohli rozptýlit po okolí zámku. V parku představili svou práci umělečtí kováři a bylo možné si vyzkoušet střelbu z airsoftových zbraní (raději jen do terčů). Starosta městyse zde údajně uspěl.
Nové sdružení rodičů a dětí Budík (BUDišovský klubÍK) připravilo pro děti mnoho pohádkových soutěží i fotokoutek, vše před domkem zahradníka, kde pod záštitou třebíčského Domu dětí a mládeže probíhaly ukázky tvorby upomínkových předmětů.
Ve skleníku u domku byla připravena výstava mincí a bankovek truhláře Miroslava Homoly z Laviček u Velkého Meziříčí „Historie české měny 1917–2017“. Leckdo si mohl zavzpomínat na minulost, včetně doby svého dětství.
Na nádvoří zámku se usídlila skupina M*E*Š s hudbou téměř všeho druhu, převážně rockovou, ale zazněla i dechovka. Tanec zpočátku provozovali ti nejmenší návštěvníci.
V zámecké sale terreně se představily Anna Kolaříková s hrou na harfu a Eva Kotrbová s violoncellem. Program umělkyně přizpůsobily složení návštěvníků a zazněly kromě klasiky i skladby populární hudby (Harrison, Irglová aj.). Skladba „Here Comes the Sun“ ostatně korespondovala se stavem počasí venku. Slunka jsme si užívali dostatek. Sala terrena však poskytovala příjemné chladivé prostředí. Nutno poznamenat, že to byl po velmi dlouhé době první koncert v této místnosti zámku. Anna Kolaříková však v Budišově nevystupovala poprvé, již dříve zde hrála na varhanních koncertech ve farním kostele. Letos ukázala hru na harfu. Na závěr koncertu se od ní zájemci mohli dozvědět i něco zajímavého o tom nezvyklém hudebním nástroji, kterým harfa je.
Během večera probíhaly prohlídky depozitáře zámku i speciální historické prohlídky s hraným výkladem (na všechny zájemce se pro velký zájem nedostalo).
Po setmění se zámek jako vždy rozsvítil, ale v jednadvacet hodin opět zhasl. Světlo by rušilo ohňovou show skupiny historického šermu Albion z Dobšic u Znojma, která sklidila nebývalé ovace všech diváků. A po opětovném rozsvícení slavnostního osvětlení zámku pokračovala zábava. To už tančili i ti dříve narození.
Počasí bylo bezchybné, jen ve skleníku trochu teplo. Druhý den by to tak idylické nebylo. Bouřka v neděli přišla téměř přesně v 15 hodin.

Datum vložení: 4. 12. 2017 13:33
Datum poslední aktualizace: 8. 12. 2017 11:35
Autor: Správce Webu

Aktuální počasí

dnes, pondělí 29. 5. 2023
slabý déšť 19 °C 9 °C
úterý 30. 5. zataženo 20/9 °C
středa 31. 5. jasno 17/7 °C
čtvrtek 1. 6. skoro jasno 17/5 °C

Fotogalerie

Náhodný výběr z galerie

Tasov - zřícenina tvrze Hrádek